משלוח חינם בהזמנה מעל 750 ש"ח

MITALWALL@GMAIL.COM

אתר דמה

selected posts

רציתם אחת וקיבלתם שלוש. פשוט ככה זה בצפון תאילנד, בשפיץ של הצפון, במקום בו ההרים נפרדים מתאילנד, ומעברו השני של נהר המקנוג נמצאות מיאנמר ולאוס. ברוכים הבאים למשולש הגבולות, ברוכים הבאים לאזור צ’אנג ראי.
הגן – freepik

צ’אנג ראי יושבת כ- 200 ק”מ צפונית לצ’אנג מאי. העיר קטנה מאחותה הגדולה צ’אנג מאי אבל אולי גם בזכות זה רבת קסם. יש בעיר מספר מבנים מעניינים (המקדש הלבן המפואר, הבניין השחור המאיים, מגדל השעון המצועצע ועוד), יש מוזיאון מעניין שמתאר את השבטים באזור ושוק לילה קטן ונעים ביותר.

צ’אנג ראי (เชียงราย) היא בעיקר מוקד לטיולים בסביבה. בסביבה הקרובה – ניתן לבקר ב “דוי טונג” בגן החיות המקומי שהוא בעצם שמורה שמטרתה לאפשר התרבות לבעלי חיים נדירים במקום, ניתן להסתובב ולראות ציפורים, טווסים איילים ועם מעט מזל דובים. ב”דוי טונג” נמצאים גם הגנים של המלכה האם – גן עצום סביב הוילה המלכותית ובו שפע של צמחיה וערוגות של פרחים ושל סלעים מעוצבות להפליא. אפשר גם לטייל לתוך הג’ונגלים, למשל לשמורת הלאומית “Lam Nam Kok” לרחוץ במים הצוננים של אחד ממפליה הרבים ואז ללכת להתחמם באחד מהמעיינות החמים שבה.

גנים, מפלים, נופים ומעיינות חמים, לא בשביל זה הרחקנו צפונה מצ’אנג מאי. אנחנו כאן כדי לטייל באזור משולש הזהב, מקום שהיה מרכז לסחר אופיום והיום משמש את תיירים בתאילנד לגלות ארצות חדשות. רק להציץ וכבר לחזור. נתחיל בראשונה. כמה פשוט: תאילנד, הרי היא היא מוקד הטיול שלנו. אבל עכשיו כשאנו בצפון תאילנד, ניקח טיול מסודר– ונגיע לנהר המקונג הרחב, שבעברו השני: ממזרח לאוס וממערב מיאנמר.

אפשר להפליג על נהר המקונג ולהביט לשני עבריו – הצד התאילנדי או האחר. הנוף נהדר. אפשר להסתפק בשיט כלומר אפשר רק לראות, אבל אפשר גם לנגוע. למשל מהעיירה “Mea Sai” על גבול מיאנמר ניתן להיכנס לביקור בן יום למיאנמר, לאכול אוכל בורמזי ולערוך קניות בשוק המקומי. אז היינו בבורמה ונוכל להגיע גם ללאוס. מהעיירה “Chiang Khong” ניתן לחצות את המקונג ולהיכנס ללאוס (הכינו כסף ותמונות דרכון). אם תגיעו ל- Sop Ruak המקום בו נהר הרואק נשפך למקונג ליצור חצי אי תוכלו לעמוד בתאילנד ולראות מולכם גם את לאוס וגם את מיאנמר. אפילו תוכלו לחצות את נהר הרואק ולהיכנס לזמן קצר ללאוס.

היינו תאילנד, בבורמה ולאוס. עכשיו לבונוס. אנחנו כבר באסיה, בואו נטעם טעימה מסין. בשביל זה אפילו לא צריך לצאת מתאילנד, מערבית לצ’אנג ראי נמצאת העיר “Mea Salong” המכונה גם Santikhiri. בסוף שנות ה- 40 ברחו כ- 12,000 חיילים סינים מאימת השלטון הקומוניסטי.

בתחילה הם חנו במיאנמר, ומשם נמלטו לתאילנד. העיר מונה כיום כ- 20,000 איש, השפה המדוברת בה היא בעיקרה היא סינית-מנדרינית, האוכל סיני, הארכיטקטורה היא סינית (בתי במבוק נמוכים) ואפילו הנוף, משום מה, דומה לנוף הסיני, על טרסות האורז שבגבעות סביב. אפשר לבלות בעיירה גם כמה לילות וגם לצאת משם לטיולים רגליים בין ההרים ולכפרים הנידחים בסביבה.

כך בטיול פשוט בארץ אחת, זכינו לטעום תרכיז אסיה, נגיעה בארבע ארצות, והכול כמעט בלי לצאת מתאילנד, כי בינינו, אין כל הגיון לצאת מתאילנד, הרי יש בה הכול, נוח זמין ומפנק. אז רעינו בשדות זרים, עכשיו בואו נחזור לצ’אנג ראי, ליהנות מאוכל תאילנדי טוב, ממסאז תאילנדי מפנק ומהנופים הירוקים של צפון תאילנד.

צ’אנג ראי ומשולש הזהב:

משולש הזהב הוא אזור הגבול המשולש של תאילנד, מיאמנר ולאוס, ובסוף המאה ה- 20 אזור זה היה “שווה זהב”, שכן הוא היה אתר ראשי ליצור “הזהב הלבן” הלוא הם האופיום וההרואין המיוצרים מפרחי הפרג.

שבטי ההרים של אזור זה השתמשו בפרג כמקור לנרקוטיקה במשך מאות שנים, אך גידולים אלו היו מוגבלים לצריכה אישית של בני השבטים, לטיפול רפואי או רוחני (השמאנים היו משתמשים בסמים על מנת לקבלת השראה). היצוא החל במהלך המאה ה- 19 בעיקר לסין, אבל המסחר הפך רווחי במיוחד במהלך מלחמת וייטנאם והגיע לשיאו בשנות ה-70 וה- 80 של המאה ה- 20. באותה התקופה מעל מחצית אספקת האופיום וההרואין לארצות המערב (אירופה וארה”ב) ומרבית האופיום שהגיע לשוקי דרום-מזרח אסיה, מקורם היה במשולש הזהב על שלוש ארצותיו.

באותה התקופה מי שבפועל שלט באזור היו ברוני הסמים. המתח העיקרי היה בין הסינים שהתיישבו באיזור, פלטי הצבא שנמלט מהשלטון הקומוניסטי לבין ברוני סמים בורמזים, שהידוע שבהם היה “קון סא” ששלט בכפרים והקים מליציות משלו. התאילנדים תמכו באופן עקיף בסינים, בתקווה שילחמו בהתפשטות הקומינזם שזלג מבורמה ומווייטנאם.

לקראת שנות ה- 90 שם לו מלך תאילנד מטרה להילחם בנגע הסמים. התאילנדים הצליחו לגרש את “קון סא” ולפזר את “צבאו”, הם הרשו לתושבים הסינים להישאר בתאילנד ולקבל אזרחות, ובתמורה הם ימירו את גידולי הסמים בגידולים חקלאיים אחרים. במקביל החלו במסע הסברה וחינוך בקרב בני השבטים.

היום הסמים אסורים בתאילנד והענישה על אחזקתם, סחר בהם שלא לומר גידולם חמורה ביותר (כדי עונש מוות!). השריד מאותה תקופה היא מוזיאונים מרתקים המתארים את התקופה ואת גידול הסמים המוזאונים נמצאים בעיירה “Sop Ruak” ממש ליד משולש הגבולות.

צ’אנג ראי – איך מגיעים:

לצ’אנג ראי אפשר להגיע הן בטיסה והן בנסיעה. מספר טיסות של חברות תעופה שונות יוצאות מידי יום מבנגקוק לצ’אנג ראי וכל חברה ומחירה היא, כדאי לערוך השוואה לפני שבוחרים לטוס. הטיסות יביאו אתכם לשדה התעופה שליד העיירה (במרחק 8 ק”מ, ממנו אין תחבורה ציבורית זולת טוק טוקים או מוניות). הטיסה מבנגקוק נמשכת כשעה וחצי. יש גם טיסות מצ’אנג מאי ואפילו מפאי (בעונה).

אפשר גם להגיע מבנגקוק לצ’אנג ראי באוטובוס הנסיעה אורכת בממוצע כ 12 שעות. מסילת הרכבת טרם הגיעה לצ’אנג ראי.

רוב מי שמגיע לצ’אנג ראי עושה זאת מצ’אנג מאי, שפע של אוטובוסים יוצאים מהתחנה המרכזית של צ’אנג מאי לצ’אנג ראי. אנו ממליצים לקחת אוטובוס VIP ממוזג ונוח. הנסיעה עצמה אורכת כשלוש שעות בנוף מקסים.

אפשר גם לצאת לטיול מאורגן מצ’אנג מאי לצ’אנג ראי וליהנות גם מהאטרקציות בדרך. מבולבלים? למה לא תפנו לסניף שלנו בצ’יאנג מאי, אנחנו יושבים בין בית חב”ד לשוק הלילה ונשמח לעזור לכם להגיע לצ’אנג ראי בדרך הטובה והנוחה ביותר עבורכם.

אם גם אתם בדרך לצ’אנג ראי, צרו איתנו קשר עוד היום, ואנו במרכז למטייל נספק לכם את כל המידע שצריך ואת המחירים הטובים ביותר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *